За разлика от популярни дестинации като Банско и Добринище, малко встрани от масовия туристически поток остават някои не толкова популярни места в региона, които се намират по горното течение на река Места. Районът изобилства с минерални води. Все по-голяма популярност като туристическо средище набира разложкото село Баня, именно заради топлите минерални извори. Има обаче места, които масовият турист не е достигнал, и може би това е за добро.

Едно от тези места се нарича Елешнишки минерални бани и освен топлите минерални извори и басейнчета, е съхранило много интересни легенди, поверия и исторически артефакти.

Мястото е великолепно за няколко часова разходка от Разлог, Баня или Банско. За да достигнете минералните бани на Елешница, трябва да поемете по пътя от Разлог за Велинград. Следвайте линията на теснолинейката и след около 10 км преди спирката Генерал Ковачев отбийте надясно. Разклонът е точно мястото, където река Глазне, идваща от Разложката котловина, се влива в горното течение на река Места. След още около три километра по пътя, следващ течението на реката, достигате така наречените Елешнишки минерални бани. Мястото първоначално изглежда малко неугледно, заради няколкото стари неподдържани постройки, но е удобно за спиране. Тук трябва да оставите автомобила, за да започнете пешеходната обиколка. Насочете се към въжения мост над река Места и преминете на другия ѝ бряг. Първото, което ще видите там, е малък, приятно изглеждащ каменен басейн с топла минерална вода. Над него се извисява параклис или по-скоро малка, новопостроена църква, посветена на света Варвара, покровителка на минералния извор. Самият извор е скала в основата на църквата, от която излиза минералната вода, обвивайки църквата в пара, и придавайки на мястото мистичен вид (Фотография 1).

 

Eleshn 1
Фотография 1. Черковището на св. Варвара с минерален извор, село Елешница.

 

Това, което всъщност е най-интересно тук, е народната легенда, свързана с появяването на извора. Народът вярва, че камъкът, от който извира водата, е мястото, на което света Варвара е намерила мъченическата си смърт и от кръвта й, която капнала върху камъка, се появила минералната вода. Сходни легенди можем да открием и на други места в Европа и Средиземноморието, които най-често са сочени като средство да бъде християнизиран свещен извор, по-ранно почитан като езическо светилище с лечебен култ. Показателно е и как народът тълкува като своя легендата за мъченичеството на светицата, чието житие ни отвежда в Мала Азия. Според профанизираното народно поверие от Елешница света Варвара намира мъченическата си смърт на мястото на днешния извор, където е убита от турците.

Интересните места около Елешнишките минерални бани не приключват със извора, а напротив започват от него. От тук по склона се вие пътека, която отвежда малко над църквата, където се намира малък граден олтар (Фотография 2). Фактически това е първоначалното място на черковището преди построяването на новата църква. Продължавайки да се изкачвате, пред очите ви се разкрива хубава гледка над околността и отсрещния бряг на реката. В близост над шосето и паркинга се очертава силуетът на голяма надгробна могила. На изток личи друго възвишение с кръст, посветено на свети Илия, а местността под него е Небуш, в която има следи от антично селище.

 

Eleshn 3
Фотография 2. Олтар на черковището на св. Варвара в село Елешница.

 

Като продължите нагоре по пътеката, преодолявайки известна денивелация, ще достигнете мегалитна структура с формата на скална арка (Фотография 3), характерна за ранните праисторически и тракийски светилища (Генов 2010). Структурата няма как да бъде коректно датирана. Интересно е, че тя също играе роля в култовата приемственост на свещеното място. Това показваха следите от дрехи и конци, закачени по дърветата около нея, вероятно оставени там след обреди за лечебно провиране.

 

Eleshn 2
Фотография 3. Мегалитна структура над черковището на св. Варвара в село Елешница.

 

В самото село Елешница доскоро имаше интересна музейна сбирка, в която можеха да се видят някои интересни артефакти от материалната култура на региона. Разходка по другия бряг на Места, надолу по течението би ви отвела до местността Градище, където както показва името е имало крепост. Мястото е естествено укрепено от три страни от завоя на реката и е изключително живописно. Без да е пресилено, можем да наречем Елешница врата към едни от най-дивните и непокътнати дялове на Западните Родопи, наситени с още множество неразкрити и известни на малцина културни забележителности.

 

Използвана литература:

Генов, Антон (2010). Мегалитната скална арка край с. Елешница в контекста на други мегалитни съоръжения от подобен тип. - В: Граници на културологията. Благоевград: УИ "Неофит Рислки"

 

Автор на текста и на фотографиите: Антон Генов