В монографията са изследвани артефактите от култа към сакрализираната змия-змей по писмени, археологически и фолклорни данни. Използвани са и извори от изобразителното изкуство. Голямата част от археологическите и фолклорните източници са новооткрити от автора и екипа му на терен. Много от изследваните тракийски светилища представляват уникални културно-исторически комплекси, състоящи се от археологически паметник и свързани с него легенди и народни култови практики, имащи античен произход.

markov satri

В географско отношение изследването обхваща земите на тракийските сатри - Западните Родопи, Пирин и Южна Рила - на юг до крайбрежието на Егейско море. Тракийските сатри, които пазят в най-чист вид тракийската религия и притежават прочутото в античността светилище на Дионис-Сабазий.

Змията-змей е зооморфният символ на Тракийския Дионис и изследването и чрез един интердисциплинарен подход към източниците дава възможност да навлезем по-дълбоко в тракийската религия и култ. Във въведението пространно е представена специфичната методика на теренните изследвания и комплексният характер на проучванията. Направен е обстоен историографски преглед.

В първа глава са анализирани местни легенди и култови паметници, свързани с мита за сътворението от частите на победения змей. Изследвана е семантичната връзка между змията-змей, изначалните води на мирозданието и сакрализирани езера, и реки от земите на тракийските сатри. Втора глава е посветена на генезиса на сакрализираната змия-стопан(ка) от българската народна вяра. В сравнителен план е изследвано древнотракийското наследство в народния обичай "Стопанова гозба" и лечебните култови обреди от тракийското мегалитно светилище "Скрибина" в Западните Родопи. Показани са общите соларни и хтонични характеристики на култа, както и връзката му с тракийската религия.

В трета глава е анализиран култът към митологичния змей, свързан с древнотракийски мегалитни светилища от Централен и Южен Пирин. Показана е генеалогическата връзка с култа към сакрализираната змия от местния обичай "Стопанова гозба", с култа към предците и с царския култ в Древна Тракия. Четвърта глава е посветена на мистериалните характеристики на култа и магическото предаване на тайното знание свързано със сакрализираната змия-змей. Изследвани са в сравнителен план функциите на жената, посветена в култа към змията-змей от българската народна култура с тези на жени-жрици и прорицателки от древнотракийската и древноелинската култура. Акцентирано е върху образа на Пития от най-прочутото панелинско светилище в Делфи, като аналогичен образ на жената прорицателка от светилището на Дионис-Сабазий в земите на тракийските сатри. Прорицателки, които в една или друга степен са свързани с култа към змията-змей в древността.

В заключението са обобщени основните характеристики на култа към сакрализираната змия-змей като символ на Тракийския Дионис. Посочени са най-мащабните, известни, култово-обредни центрове на тракийската соларно-хтонична религия от земите на тракийските сатри, свързани едновременно и с култа към змията-змей и с царския култ. Това са светилища, които в немалка степен отговарят на характеристиката на култа, известен от античните писмени източници за прочутото древнотракийско прорицалище на Дионис-Сабазий.

 

 

 

download ИЗВАДКА ОТ КНИГАТА

Автор: Васил Марков
ISBN 978-954-680-640-6
Издателство: Университетско издателство "Неофит Рилски", 2007 г.