kniga - mitologichni simvoli

Настоящото изследване е резултат на повече от двадесет годишни теренни проучвания на автора, съвместно с един чудесен, силно мотивиран и високо квалифициран научен екип от историци, археолози, етнолози, антрополози, археоастрономи, обединени като интердисциплинарен научен колегиум в Университетския научно-изследователски център за древни европейски и източносредиземноморски култури при Югозападния университет "Неофит Рилски". Тук специално трябва да благодаря на доц. д-р Алексей Гоцев от Националния археологически институт с музей при БАН, на доц. д-р Ангел Янков, от Регионалния етнографски музей в Пловдив, на доц. д-р Алексей Стоев и доц. д-р Пенка Мъглова от Института за космически изследвания и технологии при БАН, на гл. ас. д-р Димитрия Спасова, ас. д-р Антон Генов и гл. ас. д-р Александър Порталски от ЮЗУ "Неофит Рилски", както и на многобройните ми докторанти и студенти от катедра "Културология" на Югозападния университет, които с впечатляваща всеотдайност участваха в теренните проучвания.

Изследването е базирано основно на личните ми наблюдения върху паметниците, както разбира се и върху известните ми археологически, писмени, езикови, епиграфски, изобразителни и фолклорни източници.

Интердисциплинарният подход към изследваната материя има амбицията да бъде поредна стъпка по преодоляването на императивното отношение към мегалитните паметници в Балкано-Анатолийския регион, като разкрие, доколкото позволява напредъка на науката в наши дни, тяхната символика, семантичната натовареност на знаците в мегалитните светилища, връзката им с древната митология и култови практики, мястото им в религията на древните народи, населявали Балкано-Анатолийския регион.

Поради необятността на количеството известни ни вече паметници, както и поради значителния хронологически обхват на изследването, обхващащ времето от епохата на Халколита чак до наши дни, аз съм се ограничил до най-представителните скално изсечени светилища, даващи най-много информация по изследваната проблематика. Едновременно с това съм се старал да се покажат представително паметници от различни, в географско отношение, части на Балкано-Анатолийския регион, свързани с различни древни етноси - основно траки, фриги, пеони и елини. Представени са паметници, които съм имал възможност да изследвам лично на терен.

С цел да бъде разкрита връзката между символите в мегалитните светилища и древното религиозно-митологично мислене, изследването е структурирано и следва основни, често универсални митологични символи. Например, космическата планина е представена като природен код, а също и в архитектурен код от сакралните пирамидални структури в Балкано-Анатолийския регион.

От тази тема, като самостоятелна глава, е изведена проблематиката, свързана с локализирането на прочутото светилище на Дионис Сабазий от Древна Тракия.

Макар и не като отделен параграф, специално внимание е отделено на символиката на божественото яйце, в повечето случаи представено като природен код. Символ, дълбоко свързан в древното митологично мислене от Балконо-Анатолийския регион, Източното Средиземноморие и Класическия Изток с началото на мирозданието, и с раждането на боговете.

Темата за "Следите на бога" от мегалитните светилища ме вълнува вече второ дестилатите. Тя е особено важна за това изследване, тъй като предлага решение на проблема за превръщането на профанната скала в сакрална, на "суровото във варено", на природата в култура. Това в голяма

степен обяснява както масовото присъствие на стъпките на божествата в мегалитните светилища, така и продължаването, и религиозно-митологичното преосмисляне на този митологичен символ в рамките на двете по-късни религии тук - християнството и исляма.

Проблемът за божествените епифании, като знаци-символи и образи-символи в мегалитните светилища от изследвания регион, е основополагащ за "избирането" от древното религиозно-митологично мислене на сакралната скала като природен код. Навярно в природните, а по късно и дообработени антропоморфни, зооморфни и фитоморфни силуети/символи в скалите древните жители на Балкано-Анатолийския регион са виждали неръкотворните образи на своите божества. Точно богопоявата, наблюдавана върху релефа на естествената скала от изначалното митологично време, когато са създадени боговете, света и хората, навярно е причината мястото да се превърне от профанно в сакрално.

Темата за символите на "свещения брак" от мегалитните светилища също е дълбоко свързана, както с раждането на боговете, така и с темата за култово-обредните практики по обожествяването на тракийските царе. Изследвани са основно символи като пещери-утроби, скални арки /трилити, менхири и съчетания от тях. При анализите в голяма степен се уповавам на резултатите от археоастрономическеските изследвания, дело основно на археоастрономическия ни екип, съставен от колегите Алексей Стоев и Пенка Мъглова.

Проблематиката за скалните гъби навлезе сравнително късно в изследователския ми периметър. Интересът към нея дължа основно на връзката им с мистериалните култове, както и особено на съвместните изследвания с проф. Карл Рак и проф. Евия Холмберг от Бостънския университет, както и с колегата Ставрос Киотсекоглу от Тракийския университет в Р Гърция.

Накрая бих желал да поставя един терминологичен въпрос. Редица автори са склонни да правят разлика между мегалитни и скално изсечени светилища. Разбира се, те имат известно основание. Аз считам, че скално-изсечените светилища са част от по-голямата група на мегалитните светилища, тъй като в чисто съдържателен план имаме древен култ към голямата/огромната скала, камък, независимо дали тя е първичен/природен код или е архитектурно обработена. Още повече, че в скално- изсечените светилища често се срещат мегалитни съоръжения като менхири, трилити, долмени... По тази причина аз използвам в текста си термините "мегалитни светилища" и "скални светилища" като синоними.

Васил Марков

Извадка